Czy ludzie starsi mogą opiekować się zwierzętami
Zdrowie

Czy ludzie starsi mogą opiekować się zwierzętami

Czy ludzie starsi mogą opiekować się zwierzętami? Takie pytania zadaje sobie wielu seniorów. Kwestia posiadania zwierząt przez osoby starsze jest dość często podnoszona, ponieważ w tym wieku wiele osób boryka się z samotnością z powodu śmierci współmałżonków. Warto wiedzieć, że jeżeli stan zdrowia seniora jest zadowalający, wówczas nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby opiekował się on psem, kotem lub innym zwierzęciem.

Oczywiście, będzie to dodatkowy obowiązek, jednak jednocześnie osoba starsza zyska towarzystwo. Ponadto naukowcy wielokrotnie udowodnili, że obcowanie ze zwierzętami w bardzo pozytywny sposób wpływa na ogólne samopoczucie człowieka. Na szeroką skalę wykorzystuje się pomoc zwierząt w terapii osób starszych i dzieci. Korzyści wiążące się z zaopiekowaniem się przez seniora zwierzęciem są naprawdę ogromne. W poniższym artykule omawiamy wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Osamotnienie – największa udręka seniorów

Nawet jeżeli senior mieszka w wielopokoleniowym domu (co zdarza się coraz rzadziej) lub domu spokojnej starości, i tak czuje się osamotniony, ponieważ reszta członów rodziny i tak jest pochłonięta wyłącznie własnymi sprawami. Powoduje to, że osoba starsza nie ma z kim porozmawiać, co na dłuższą metę staje się prawdziwą udręką.
Na szczęście, istnieje rozwiązanie tego problemu. Mianowicie: osoba starsza może zdecydować się na zaopiekowanie się zwierzęciem, np. psem lub kotem. Według badań naukowców z całego świata kontakt ze zwierzęciem powoduje, że człowiek mniej odczuwa samotność, zmniejsza się u niego poziom stresu oraz poprawia się ogólne samopoczucie.

Lek na samotność

Bardzo częstą udręką osób w podeszłym wieku jest samotność. Jeżeli zyskają one towarzysza w postaci psa, kota czy świnki morskiej, wówczas z pewnością nie będą czuć się tak samotni. Wielu naukowców podkreśla, że obcowanie ze zwierzętami powoduje, że poprawia się u ludzi ogólne samopoczucie. Obecność zwierząt ma dobroczynny wpływ na cały ludzki organizm. Niezwykle korzystny wpływ zwierząt obserwuje się na ludzi borykających się z demencją.

Wiąże się to z tym, że zwierzę wygląda cały czas tak samo, dlatego osoba starsza nie ma żadnych problemów z jego rozpoznawaniem. Warto nadmienić, że osoby chorujące na demencję starczą wielokrotnie nie rozpoznają swoich bliskich a nawet samych siebie w lustrze. Zazwyczaj rozpoznanie czworonoga nie stanowi dla nich żadnego problemu.

Pies czy kot?

Gdy senior ma kontakt ze zwierzęciem, np. głaska go czy przytula, powoduje to, że organizm wydziela endorfiny, czyli tzw. hormon szczęścia. Dzięki temu ogólne samopoczucie osoby starszej ulega znacznej poprawie. Które zwierzęta są polecane dla osób starszych? Specjaliści zalecają, aby w pierwszej kolejności rozpatrywać zaopiekowanie się psem. Psy wyróżniają się zazwyczaj bardzo pozytywnym nastawieniem do otaczającego świata oraz są niezwykle wierne swoim właścicielom. Dodatkowo, posiadanie psa bardzo ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi właścicielami czworonogów.

Z kolei ci seniorzy, którzy nie są w stanie chodzić kilka razy dziennie na spacery oraz nie mają zbyt wiele czasu na opiekowanie się zwierzęciem, powinni zdecydować się na zaopiekowanie się kotem. Okazuje się, że w krajach zachodnich, a także coraz częściej w Polsce, np. w domach opieki społecznej, coraz większym powodzeniem cieszy się tzw. felinoterapia. Jest to metoda terapeutyczna polegająca na poprawianiu stanu psychicznego danej osoby poprzez utrzymywanie kontaktu z kotami. Może to przybierać formę przytulania, głaskania, zabawy, czesania itd.
Jeżeli senior opiekuje się zwierzęciem, powinien także powiadomić o tym fakcie rodzinę bądź znajomych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w razie nagłych okoliczności, np. wyjazdu do sanatorium czy choroby, ktoś musi przejąć opiekę nad czworonogiem.

Seniorzy, którzy opiekują się zwierzętami, żyją dłużej

Wyniki badań naukowców wskazują także, że te osoby starsze, które posiadają zwierzęta, żyją znacznie dłużej, cieszą się dobrym zdrowiem oraz częściej mają dobry humor. Jaka jest tego przyczyna? Odpowiedź jest banalna: wynika to z tego, że posiadanie zwierzęcia wymaga określonej, codziennej aktywności.
Wszyscy znamy powiedzenie “ruch to zdrowie” – w przypadku seniorów jest ono szczególnie istotne, ponieważ jeżeli osamotniony senior zamyka się w sobie i spędza całe dnie na kanapie, to bardzo źle odbija się to na jego stanie zdrowia. Czynności takie jak wyjście na spacer z psem czy posprzątanie kuwety kociej powoduje, że osoba w starszym wieku jest aktywna, a jej organizm wydziela endorfiny. Tym samym ryzyko zachorowania na depresję zmniejsza się nawet kilkunastokrotnie.

Zwierzę wymaga opieki

Seniorzy, którzy decydują się na posiadanie zwierzęcia, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że każde stworzenie – czy to będzie pies, kot, świnka morska czy rybki, wymaga właściwej opieki. Najwięcej trudności dotyczy posiadania psa, ponieważ z tym czworonogiem trzeba wychodzić nawet kilka razy dziennie na spacery. Łatwiej jest w przypadku kotów, ponieważ one załatwiają się w domu, dlatego obowiązkiem jest tutaj wyłącznie czyszczenie kuwety i przygotowywanie posiłków.