Jak łączy się kontenery na cele transportu morskiego?
Transport Budownictwo

Jak łączy się kontenery na cele transportu morskiego?

Jak łączy się kontenery na cele transportu morskiego? Kontenery morskie to stalowe (w większości) konstrukcje, które stanowią istotny element transportu. Jest to szczególnie istotne w przypadku ogromnych dystansów, gdy bardzo ważne jest zapewnienie pewnych właściwości. O czym mowa? Po pierwsze kontenery stanowią zabezpieczenie dla transportowanego towaru. W praktyce oznacza to, że stanowią one dodatkową warstwę, która chroni towary. Na tym jednak nie kończy się ich działanie w kwestii ochrony towarów.

kontenery-morskie-cenaPrzykładowo niektóre produkty wymagają niskiej temperatury, a do tego celu idealnie nadają się kontenery, które jednocześnie pełnią rolę chłodni. Po drugie omawiana technologia pozwala na skuteczne składowanie na statku. Oznacza to możliwość piętrzenia czy rozmieszczania ich po powierzchni frachtowca. Po trzecie kontenery ułatwiają całą organizację transportu. To odbywa się przez kilka czynników, z czego najważniejsza jest optymalizacja pracy na tych konstrukcjach oraz rozmieszczenie towarów w pewnych mniejszych organizerach. Zresztą jest to tak elastyczne rozwiązanie, że doprowadziło do powstawania domów mieszkalnych z kontenerów. Szybkość realizacji przedsięwzięcia czy nieoczywisty i nowoczesny wygląd to tylko dwie zalety tej formy. Ponadto cena kontenerów mieszkalnych jest znacznie niższa, niż ma to miejsca w przypadku standardowego budownictwa.

Rozmieszczenie kontenerów na statku

kontenery morskie sprzedażKontener 20 stopowy czy 40 stopowy to standardy, które są obsługiwane przez porty na całym świecie. Tym samym wiedza oparta o doświadczenie pozwoliła na efektywne wykorzystanie stalowych elementów przewozowych. Jednym z głównych czynników, które wymagały dokładnej analizy było właśnie rozmieszczenie kontenerów. Jest to takie ważne, ponieważ powinno połączyć dwie podstawowe kwestie. Pierwszą z nich jest przewóz jak największej ilości towarów. Drugą jest połączenie tego z zapewnieniem bezpieczeństwa. Te dwie kwestie nie muszą się wykluczać, jeśli znajdzie się złoty środek. Jednym z najważniejszych jego elementów jest łączenie kontenerów. Ponadto ważne są praktyki, które okazały się skuteczne na całym świecie. Przeanalizujmy jednak dokładniej temat samego montowania do siebie stalowych konstrukcji. Jak połączyć kontenery?

Rozróżnienie w łączeniu kontenerów

Nie ma w tym temacie żadnych zawiłości. Z jednej strony kontenery muszą być układane na sobie, ponieważ tylko w ten sposób można przetransportować więcej towarów, a więc również obniżyć jednostkową cenę w odniesieniu do jednego pojemnika. Tutaj właśnie ważne jest połączenie tego z bezpieczeństwem. Drugim elementem jest połączenie w poziomie. Najważniejsze w tym przypadku jest zapewnienie trwałości podczas transportu, która sprawi, że nie dojdzie do nadmiernych ruchów towarów. Jak jednak jest to realizowane w praktyce?

Sprawdź także:

Układanie kontenerów na sobie

Układanie kontenerów w stosy oraz bloki nie byłoby bezpieczne, gdyby poszczególne elementy nie były odpowiednio zabezpieczone. Na szczęście funkcjonujące rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne oraz optymalizujące wykorzystanie dostępnego miejsca. 20 stopowe kontenery nie różnią się w tej kwestii od 40 czy wymiarów niestandardowych. Twistlocki okazują się rozwiązywać problem łączenia w pionie. Występują one w trzech podstawowych wariantach, które są dobierane w zależności od obciążenia. Największą trwałość połączenia zapewniają twistlocki automatyczne. Sprawdzają się one nawet w przypadku wypełnienia kontenerów pod granice swojej odporności na występujący ciężar. Twistlocki manualne z kolei idealnie nadają się do pustych kontenerów. Rozwiązaniem pośrednim jest wariant półautomatyczny.

Połączenia kontenerów obok siebie

kontenery-budowlane-producentProducent kontenerów magazynowych musi zadbać o występowania odpowiednich zaczepów. Niektóre nie są dla nas interesujące w kontekście omawianego tematu, ponieważ dotyczą łączenia towarów, tak żeby zapewnić bezpieczeństwo transportu. Występują dwa najważniejsze warianty, które wykorzystywane są na całym świecie. Łączenie mostowe jest nieskomplikowane w założeniu, a jednak praktyka wykazała, że jest bardzo skuteczne. Sprowadza się ono do wykorzystania śrub, które są umieszczone w specjalnie montowanych zaczepach. Muszą być one wzmacniane, ponieważ muszą przenosić znaczące obciążenia. Z tego powodu tworzone są z trwalszych materiałów niż np. dach. Nie oznacza to, ze ten drugi element nie jest wytrzymały, ale wszystko musi być proporcjonalne do występujących sił. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie łączników skrętnych. Jest to metoda wykorzystywana również do samego mocowania kontenerów na statku.

Podsumowanie

kontenery morskie sprzedażCena kontenerów magazynowych jest niska w stosunku do funkcjonalności, jaka kryje się za prostotą konstrukcji. Łączenie elementów jest bardzo ważnym tematem, który jest ważne z finansowego punktu widzenia. Łączenie pionowe odbywa się dzięki wykorzystaniu twistlocków. Ich rodzaj jest dobierany względem ciężaru poszczególnych kontenerów. Inaczej wygląda kwestia połączeń poziomych. W tym przypadku stosowane są dwa warianty tzn. łączniki mostowe oraz skrętne. Podobnie jak w przypadku samych kontenerów, tutaj również nie ma zawiłości technologicznych. Wszystko sprowadza się do prostych metod, które jednak okazały się skuteczne na całym świecie. To również wskazuje na to, że nieraz obniżenie kosztów nie musi być powiązane z nadmiernymi komplikacjami. Kontenery morskie są najlepszym przykładem, a najlepszym dowodem na uniwersalność tych produktów, jest wykorzystywanie ich na cele mieszkalne (oczywiście po odpowiednim przygotowaniu).