Jak otworzyć własny warsztat samochodowy
Motoryzacja Usługi

Jak otworzyć własny warsztat samochodowy

Wiele osób hobbystycznie zajmuje się mechaniką pojazdową. Są to osoby, które posiadają naprawdę bardzo dużą wiedzę, czasami nawet większą niż osoby, które na co dzień pracują w warsztatach samochodowych. Wynika to przede wszystkim z pasji do motoryzacji. Osoby takie naprawiają samochody na przykład sobie, ale również swojej rodzinie lub znajomym, a od czasu do czasu, za pieniądze podejmują się napraw samochodów osób, które trafiły do nich z polecenia wspomnianej rodziny lub znajomych.

Czasami takie osoby zastanawiają się, czy nie lepiej byłoby założyć po prostu warsztatu samochodowego. Jak otworzyć własny warsztat samochodowy? Lepiej to oznacza oczywiście, że przede wszystkim legalnie, a po drugie prowadząc taką działalność gospodarczą, możemy zarabiać dużo większe pieniądze, niż pracując dla kogoś, lub naprawiając samochody dorywczo. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy założyć własny warsztat samochodowy.

Umiejętności oraz wiedza

Wspomnieliśmy już o tym na wstępie, ale warto to poruszyć również w osobnym punkcie. Jeżeli chcemy założyć warsztat samochodowy, to nie możemy tak naprawdę coś tam wiedzieć o mechanice pojazdowej, tylko musimy naprawdę być osobami biegłymi na ten temat, czyli musimy być dobrymi mechanikami samochodowymi. Niekoniecznie musimy zdać się na naprawie każdego rodzaju samochodów, ale przynajmniej powinniśmy znać się dobrze, na jednej bądź dwóch markach aut. Nie bez powodu jest wiele dobrych warsztatów samochodowych, które się na przykład specjalizują w naprawie samochodów marki Renault lub Toyoty i tak dalej. Tylko i wyłącznie duży zasób wiedzy oraz doświadczenie, pozwoli nam na otwarcie warsztatu samochodowego, który przede wszystkim będzie dobrym warsztatem samochodowym, dzięki czemu będzie mógł z czasem pozyskać nam spore grono oddanych klientów.

Rodzaje napraw, jakie będziemy przeprowadzać

Jak otworzyć własny warsztat samochodowy
Jak otworzyć własny warsztat samochodowy

Druga sprawa dotyczy tego jakiego rodzaju naprawy, nasz warsztat samochodowy będzie przeprowadzać. Tutaj tak naprawdę również możemy celować w jakiś segment, czyli na przykład są warsztaty, które tak naprawdę de facto nie są warsztatami samochodowymi, tylko warsztatami blacharsko-lakierniczymi. Są warsztaty, które się specjalizują w naprawach bardziej skomplikowanych, czyli na przykład naprawy silników lub skrzyń biegów i tym podobne. Są również warsztaty, które podejmują się po prostu napraw prostych, polegających właściwie na wymianie uszkodzonych podzespołów lub płynów eksploatacyjnych, takich jak na przykład wymiana oleju czy wymiana amortyzatorów. Tak naprawdę najlepiej nie ograniczać się do tylko i wyłącznie jednego typu marek ani usterek, ponieważ prawdopodobnie będziemy mieć sporo mniej klientów, niż wtedy kiedy będziemy prowadzić usługi kompleksowe, jednak na początek możemy spróbować naprawiać, jak wspomniano, tylko na przykład drobne usterki. Wynika to też z tego faktu, że będziemy potrzebowali odpowiedniej bazy narzędziowej do tego, aby niektóre naprawy wykonywać, a będzie to również pociągało za sobą dość spore koszty, na które na samym początku, być może nie będziemy mogli sobie pozwolić.

Narzędzia

Przechodzimy do tematu, który może być jednym z najdroższych, czyli jakie powinniśmy na warsztacie posiadać narzędzia. Nie będziemy tutaj oczywiście omawiać każdego narzędzia z osobna, ponieważ samych narzędzi podstawowych, jest naprawdę bardzo dużo, a istnieje bardzo dużo różnego rodzaju narzędzi dedykowanych, na przykład do tylko i wyłącznie niektórych typów samochodów i takie narzędzia, będziemy musieli mieć albo po prostu w trakcie naszej pracy, będziemy musieli na bieżąco je dokupywać, zawsze wtedy, kiedy zajdzie potrzeba ich użycia. Musimy na pewno powiedzieć, że nie możemy oszczędzać w żadnym wypadku na narzędziach, które będą używane intensywnie, czyli zaliczymy tutaj do tego narzędzia, nazwijmy to podstawowe, czyli klucze różnego rodzaju (płaskie, oczkowe, nasadowe, grzechotki, różnego rodzaju wkrętaki, klucze dynamometryczne itp.). To wszystko musi być tak naprawdę nawet nie ze średniej, ale z wysokiej półki tylko i wyłącznie dlatego, abyśmy sobie w dłuższej perspektywie ograniczyli koszty. Dodatkowo musimy powiedzieć, że dobre narzędzia różnią się od średnich oraz słabych nie tylko materiałem, ale również i precyzją wykonania, dzięki czemu nie będziemy na przykład niszczyć śrub (starte łby), które będzie można sprawnie odkręcać. Później taka zniszczona śruba w trudno dostępnym miejscu, jest praktycznie niemożliwa do odkręcenia i czasami, trzeba demontować duże elementy pojazdu tylko po to, aby dobrać się w jaki sposób do jednej śruby.

Zobacz koniecznie:

Lokalizacja

Kiedy zakładamy warsztat samochodowy, musimy mieć oczywiście miejsce, w którym ten warsztat będziemy prowadzić. Czasami możemy spróbować prowadzić warsztat w garażu, ale jest to działanie na krótką metę. Jeżeli nasz biznes zaczyna się kręcić, powinniśmy pomyśleć o wynajęciu lub o kupieniu przestrzeni warsztatowej, w której urządzimy warsztat. Lokalizacja w przypadku warsztatów samochodowych nie gra może jakieś bardzo kluczowej roli, ale dobrze byłoby, aby warsztat taki był zlokalizowany w miarę możliwości blisko osiedli ludzkich, ponieważ każdemu, kto chce zostawić auto, będzie wygodniej, jeżeli taki warsztat będzie po prostu pod ręką.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl