Piaskowanie - ile można zarobić?
Budownictwo Usługi

Piaskowanie – ile można zarobić?

Jeszcze niedawno pojęcie piaskowania było dla większości osób zupełnie obce, jednakże w dzisiejszych czasach zmienia się to dość dynamicznie. Ludzkość dostrzegła, jak wiele zalet niesie ze sobą takie rozwiązanie, dlatego też metoda wykorzystywana jest coraz częściej. Na czym polega proces piaskowania? W jaki sposób działają specjalistyczne maszyny do piaskowania? Jakie zalety i wady ma piaskowanie? Piaskowanie – ile można zarobić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Piaskowanie – na czym polega ten proces?

 

Piaskowanie - ile można zarobić?

Zastanawiasz się, na czym polega piaskowanie? Spieszymy z odpowiedzią! Otóż jest to dość popularna ostatnimi czasy metoda czyszczenia, która to regularnie wykorzystywana jest do wielu powierzchni. Po raz pierwszy metoda ta została wynaleziona w 1870 roku przez Benjamina Chew Tilghmana. Pomimo tego, że od tamtego czasu minęło prawie 150 lat, to obróbka strumieniowo-ścierna nadal jest rozwijana i modyfikowana o dodatkowe ulepszenia. Aby możliwe było przeprowadzenie piaskowania betonu Goleniów, nie obędzie się bez specjalistycznych maszyn, które powszechnie znane są jako piaskarki. Jeśli chodzi o ścierniwo- mogą to być różne materiały. Do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych możemy zaliczyć: garnet, szklane kulki, stalowy śrut, elektrokorund, zmielone skorupki orzechów. Oczywiście materiał musi zostać wcześniej odpowiednio oczyszczony i przygotowany, w przeciwnym wypadku musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami z tego tytułu. Specjaliści dzielą obróbkę strumieniowo-ścierną na trzy różne etapy. Pierwszy z nich polega na tym, że usuwa się stare powłoki, zanieczyszczenia z powierzchni, która jest obrabiana. W drugim etapie powierzchnia jest ujednolicana, natomiast w ostatnim nadaje się odpowiednią chropowatość. Po wykonaniu piaskowania przedmiot natychmiast może zostać przeznaczony do dalszych obróbek. 

Jak działają maszyny do piaskowania?

Skoro wiemy już, w jaki sposób przebiega piaskowanie i na czym polega, warto zastanowić się nad działaniem maszyn do piaskowania. Ich prawidłowe funkcjonowanie możliwe jest dzięki sprężonemu powietrzu, którego ciśnienie wynosi od 3 do 8 bar, w zależności od tego, na jaki sprzęt się zdecydujemy, a także z jaką powierzchnią mamy do czynienia. Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie, jako ścierniwo możemy użyć kulki szklane, piasek, garnet, elektrokorund, śrut staliwny. Następnie element poddawany jest trzem etapom. Dzięki temu powierzchnia zostaje przygotowana pod dalsze obróbki, jak chociażby malowanie, laminowanie, metalizacja natryskowa. Piaskowanie kamienia Goleniów to wbrew pozorom dość skomplikowany proces, dlatego też jego wykonanie warto zlecić renomowanym zakładom, które doskonale znają się na swojej pracy. Tamtejsi specjaliści dobiorą odpowiedni sprzęt, a następnie wykonają czynności zgodnie z naszymi zaleceniami.

Jakie zalety i wady ma piaskowanie?

Piaskowanie metalu Goleniów niesie ze sobą wiele zalet, o których z pewnością nie możemy zapominać. Proces ten ma w pełni satysfakcjonujące rezultaty, które przypominają efekty uzyskane chwilę po szlifowaniu, jednakże w tym przypadku powierzchnia jest jeszcze gładsza, co z pewnością jest zadowalające. Piaskowanie umożliwia dotarcie nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków – szlifierka nie poradziłaby sobie w tym aspekcie tak dobrze. Obróbka strumieniowo-ścierna jest dość uniwersalna, bowiem sprawdzi się w wielu gałęziach przemysłu. Przyda się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy oczyścić bądź wygładzić powierzchnię wykonaną z metalu, drewna, stali, kamienia, aluminium bądź innego tworzywa sztucznego. Proces wykorzystywany jest nawet w branży motoryzacyjnej, aby usunąć rdzę. Niestety piaskowanie ma także wady- o tym również należy wspomnieć. Piasek to dość niebezpieczne ścierniwo, dlatego też osoby wykonujące taki zawód narażone są na różne choroby dróg oddechowych. Jak to jest możliwe? Kiedy ścierniwo uderza o powierzchnię, która jest czyszczona, ziarenka rozpadają się na różne cząsteczki, które to w dalszej kolejności są wdychanie zarówno przez operatorów, jak i przez persony znajdujące się w pobliżu tego miejsca. Na szczęście producenci zrozumieli, jak poważny jest to problem, dlatego też zaczęto stosować substytuty zagrażające zdrowiu w znacznie mniejszym stopniu. 

Ile można zarobić na piaskowaniu?

Zanim podamy orientacyjne wynagrodzenie piaskarza, czyli osoby zajmującej się piaskowaniem, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że kwoty mogą różnić się z zależności od kilku czynników. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć staż pracy, wykształcenie, lokalizację, a nawet wielkość firmy. Im korzystniejsze będą te czynniki, tym wyższe kwoty otrzymamy za każdy miesiąc naszej ciężkiej pracy. Przeciętne wynagrodzenie brutto oscyluje w granicach 4000 zł, co oznacza, że na rękę możemy otrzymać około 2800 zł. Czy jest to wysoka kwota? Pozostawiamy to do samodzielnej oceny.