Ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą? 
Turystyka Praca

Ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą? 

Praca przewodnika turystycznego cieszy się dużą popularnością, ponieważ pozwala na łączenie pasji z zarabianiem pieniędzy. Chyba każdy chciałby zarabiać na życie, robiąc to, co naprawdę lubi. W przypadku przewodnika cały czas jest się w kontakcie z ciekawymi zabytkami, a jednocześnie zajęcie polega na stałej współpracy z ludźmi. Wielu z nas lubi przekazywać ciekawe informacje, a to przecież stanowi główną część specyfiki tego zawodu. Ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą? 

Jednocześnie osoba, która dobrze się w tym odnajduje, może czuć, że jest zapotrzebowanie na jej usługi. Sama praca nie jest łatwa i tak naprawdę wymaga szerokiego wachlarza umiejętności. W ramach tego artykułu zastanowimy się, ile może zarobić przewodnik turystyczny? Jak to wygląda w stosunku do zarobków, które są odnotowywane w Polsce? Czy pracując jako przewodnik turystyczny, można z łatwością odkładać pieniądze na realizację własnych wymarzonych podróży? Spróbujemy odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Za co pieniądze otrzymuje przewodnik turystyczny?

Pytanie wydaje się trochę przewrotne, ponieważ wiele osób może stwierdzić, że jest to oczywiste. Nie do końca musi takie być. Można całość streścić do oprowadzania i przekazywania wiedzy, ale praca przewodnika turystycznego jest jednak bardziej rozbudowana. Przede wszystkim wymaga dużej ilości poświęconego czasu, żeby w ogóle zdobyć wystarczającą ilość informacji. Oczywiście najczęściej wiedza jest powiązana z pasjami osób, które się tym zajmują, ale jednak stałe wzbogacanie wiedzy można traktować jako inwestycję. Patrząc z tego punktu widzenia, nie płacimy jedynie za godzinę poświęconego czasu, ale również ułamek za czas przygotowania. Taki odsetek od każdego sprawia, że ostatecznie praca ta wiąże się z przyzwoitymi pieniędzmi. Szczególnie w stosunku do tego, ile rozrywki może sprawiać to zajęcie. Tak naprawdę każdy przypadek jest indywidualny. Przewodnik w Szczecinie zarobi prawdopodobnie inną kwotę niż w Londynie (chociaż nie musi tak być, ponieważ nie ma jakiegoś z góry określonego porządku w tej sprawie). Jednocześnie zmienną może być choćby ilość godzin pracy, forma zatrudnienia czy właśnie samo miejsce. Różnicujące mogą być też uprawnienia osoby, która zajmuje się oprowadzaniem oraz przekazywaniem informacji. Przewodnik turystyczny bierze na siebie odpowiedzialność. Oczywiście zwiedzanie Szczecina nie będzie pod tym względem tak wymagające jak np. strome odcinki górskie.

Zobacz koniecznie:

Ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą?

Tutaj również trudno o liczby ze względu na szeroką definicję zwrotu “za granicą”. Stawki zwykle będą w pewnym stopniu proporcjonalne do zarobków, które występują w danym kraju czy mieście. Ma to przecież odzwierciedlenie choćby w kosztach życia. Czymś innym jest dojeżdżanie autokarem na dane miejsce wraz z polską grupą, a czymś innym jest stały pobyt w danym państwie i oprowadzanie ludzi z całego świata. Dużo również zależy od indywidualnej umówionej kwoty. Przewodnik turystyczny ma zazwyczaj większą ilość pracy w lipcu niż w marcu, więc ta pierwsza opcja prawdopodobnie będzie droższa. Spróbujmy jednak przedstawić jakieś kwoty. W krajach na zachód od Polski można liczyć na zarobki z zakresu od 9000 do 15000 zł średnio miesięcznie. Oczywiście mogą występować znaczące rozbieżności, ale najczęściej będzie to kwota spośród tego zakresu. Mowa tutaj o takich krajach jak Niemcy, Austria czy Francja. Pamiętajmy, że koszt życia w tych krajach jest trochę wyższy niż w Polsce. Dobrze wykwalifikowany przewodnik turystyczny może liczyć na wysokie zarobki, jeśli wybierze Anglię. Mogą to być wyższe kwoty niż te zasugerowane wcześniej. Rozbieżności w ilości godzin pracy przewodników sprawiają, że większe zarobki przypadają na miesiące, które są najbardziej atrakcyjne turystycznie.

Jak zarobki przewodnika w Polsce mają się do tych, które można osiągnąć za granicą?

Ile zarabia przewodnik turystyczny za granicą? W Polsce przewodnik turystyczny najczęściej zarabia znacznie mniej, ale tutaj również istnieją spore różnice. Dotyczy to choćby kwestii samozatrudnienia. W takim przypadku ryzyko może wiązać się z uzyskaniem większym zysków. Najczęściej podaje się kwotę reprezentowaną przez liczbę bliską 4000 zł. Można więc zobaczyć znaczącą różnicę pomiędzy polskimi zarobkami a tymi na zachodzie Europy. Nadal będą to jednak kwoty wysokie w porównaniu z tymi, które można osiągnąć w krajach na wschód od Bugu. Przewodnicy po Szczecinie mają tę szansę, żeby często oprowadzać niemieckich turystów, a więc również zwiększyć swoje szanse na wysoki zarobek. Jednocześnie miasta tak atrakcyjne turystycznie jak Kraków dają większe szanse na rozwój. Nie powinniśmy jednak zapominać, że i konkurencja jest w takich miejscowościach odpowiednia wyższa niż w znacznie mniej popularnych regionach.

Podsumowanie, czyli czy zarobki przewodnika turystycznego za granicą są wysokie?

Praca przewodnika za granicą jest naprawdę opłacalna i może wiązać się ze znaczącą poprawą komfortu życia. Szczególnie jeśli uda się skutecznie wypromować własną markę. Osoby o dużej ambicji mogą próbować swoich sił w krajach na zachód od Polski. Zarobki w tamtych miejscach są znacznie wyższe niż w naszym kraju. Jednocześnie nie wolno zapominać, że jest to praca, która daje dużo radości oraz możliwość rozwijania własnych zainteresowań. Jednocześnie zarobione pieniądze bez problemu umożliwią organizowanie własnych podróży.