Ile kosztuje pralnia?
Usługi

Ile kosztuje pralnia?

Pralnie przemysłowe ratują nas w sytuacjach, gdy pranie rzeczy w domu lub w firmie nie jest możliwe. Warto na taką ewentualność wiedzieć – ile kosztuje pralnia?

Kto korzysta z pralni przemysłowej?

Pralnia przemysłowa oferuje usługi, które sprawdzą się nie tylko w przypadku hoteli i restauracji. To prawda, że pranie obrusów dla restauracji lub pranie pościeli hotelowej to coś, z czym najczęściej kojarzymy tego typu usługodawców, w rzeczywistości jednak każda osoba może napotkać potrzebę aby skorzystać z pralni.

Z pralni często korzystają osoby zapracowane, które nie mają czasu na samodzielne pranie, suszenie i prasowanie ubrań. Również osoby, które do pracy potrzebują specyficznego stroju, na przykład munduru lub garnituru, chętnie korzystają z usług pralni. Zwłaszcza pralnie chemiczne są tu ciekawą alternatywą. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej mieszanki związków chemicznych pranie odbywa się właściwie bez kontaktu tkaniny z wodą. Dzięki temu delikatne włókna garnituru czy sukni nie niszczą się. Ubranie pozostaje czyste, świeże i wygląda jak nowe.
Z tego względu często korzystamy z pralni chemicznych również wtedy, gdy chcemy doprowadzić do porządku strój przed jakąś dużą uroczystością. Za przykład może posłużyć tu ślub lub ważne uroczystości publiczne. Czy to jednak jedyne sytuacje, w których potrzebujemy pralni? Zdecydowanie nie.

Pralnia przemysłowa przyjdzie nam z ratunkiem również wtedy, gdy zmienia się sezon, a my chcemy doprowadzić do porządku zakurzone i zleżałe odzienia wierzchnie. Możemy do pralni oddać płaszcz lub kurtkę. Podobnie jest ze wszystkimi rzeczami, których używamy do ścielenia łóżka. Latem często używamy innych kołder niż zimą, i odwrotnie. Między tymi sezonami możemy je odświeżyć, oddając do pralni. Ich usługi wszak to nie tylko pranie pościeli hotelowej, ale i naszej zwyczajnej, domowej.

Pralnie są też zbawieniem dla osób, które po prostu nie mają w domu miejsca na pralkę. W takim wypadku często korzystamy z usług tak zwanych pralni samoobsługowych. Zazwyczaj znajdziemy w nich automaty do prania, w których samodzielnie możemy wyprać ubrania po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Od czego zależy koszt prania?

To ile kosztować nas będzie skorzystanie z usług pralni zależy od bardzo wielu czynników. Liczy się nie tylko nasze miejsce zamieszkania, choć jest to istotny czynnik. Jeśli w okolicy pralni jest wiele, a więc konkurencja duża, firmy mogą decydować się na obniżanie cen usług, aby pozyskać klientów. Często wówczas skorzystać możemy z promocji lub programów lojalnościowych.

Istotne jest też to, z jakiego rodzaju pralni chcemy skorzystać. Pralnia przemysłowa wodna wiąże się z innymi kosztami, niż taka sama pralnia, ale chemiczna. Zupełnie innych cen możemy spodziewać się także w przypadku pralni samoobsługowej.

Ile kosztuje pralnia?
Ile kosztuje pralnia?

Ważne dla ustalenia ceny jest także to, czego konkretnie oczekujemy od danej pralni. Jeśli chodzi nam tylko o wypranie i wysuszenie ubrania, cena będzie niższa. Jeśli jednak ubranie zostało mocno zabrudzone i znajdują się na nim ciężkie do usunięcia plamy lub uciążliwe zapachy, cena może wzrosnąć. Niektóre pralnie oferują prasowanie w cenie prania, w innych za tę usługę trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Wiele zależy również od tego, co właściwie zamierzamy wyprać. Pranie obrusów do restauracji wiąże się z zupełnie innymi kosztami niż pranie zimowego płaszcza, a jeszcze inaczej będzie w przypadku skórzanej spódnicy, która wymaga ręcznego czyszczenia.

Najlepszym sposobem na uzyskanie informacji o cenniku danej pralni jest odwiedzenie strony internetowej konkretnej firmy. Powinny znajdować się tam wszelkie informacje na temat tego, ile zapłacimy za dany rodzaj prania konkretnego elementu ubioru. Jeśli wciąż nie będziemy pewni zdobytych informacji, na stronie firmy, w zakładce kontakt, zazwyczaj znajdziemy numer telefonu, pod który możemy zadzwonić, by potwierdzić cenę lub uzyskać dokładne informacje na jej temat.

Ile kosztuje pralnia?

Mimo tego, że ceny różnią się w zależności od rejonu kraju oraz wielu innych czynników, znane są ich uśrednione wartości. Pomogą one zorientować się nam, czy pranie danej rzeczy mieści się w naszym budżecie.

Warto wiedzieć na przykład, że pranie garnituru wyposażonego w kamizelkę zazwyczaj wiąże się z kosztem około 50 złotych. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku takiej ceny dodatkowo napotkamy konieczność dopłaty za prasowanie garnituru. Zazwyczaj będzie to około 40 złotych. A więc pranie, suszenie i prasowanie garnituru powinno zamknąć się w 90 złotych.

Podobnie jest w przypadku prania odzieży zimowej, czyli płaszczu, kożucha lub kurtki. Cena takiego prania zależy od stopnia zabrudzenia ubrania oraz jego wielkości, ale musimy przygotować się na wydatek około 100 złotych.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy mowa o usługach takich jak pranie pościeli hotelowej, pranie obrusów do restauracji, pranie firan lub zasłon. W wielu wypadkach płacimy wówczas nie za sztukę, ale za metr. Możemy spodziewać się ceny od 4, do nawet 7 złotych za metr kwadratowy.