Jakie efekty uboczne niesie za sobą fotoodmładzanie?
Uroda Usługi

Jakie efekty uboczne niesie za sobą fotoodmładzanie?

Na zabieg fotoodmładzania skóry co roku decyduje się bardzo wiele kobiet. Chcą one uzyskać efekt lepiej odżywionej, młodziej wyglądającej skóry. Dodatkowo często boją się korzystać z bardziej inwazyjnych metod. Niemniej jednak powinnyśmy mieć świadomość, że fotoodmładzanie może nieść za sobą również efekty uboczne. Jakie efekty uboczne niesie za sobą fotoodmładzanie? Odpowiadamy.

Czym jest fotoodmładzanie? 

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, czym w ogóle jest fotoodmładzanie? Otóż jest to zabieg wykonywany przy pomocy kalibrowanego źródła światła pulsacyjnego. Pozwala ono odmłodzić i zregenerować skórę, niwelując tym samym oznaki starzenia się. Samo fotoodmładzanie jest zabiegiem nieinwazyjnym, w przeciwieństwie do peelingów chemicznych czy dermabrazji. Kto powinien zdecydować się na fotoodmładzanie? Przede wszystkim osoby, które zauważyły u siebie pierwsze oznaki fotostarzenia się skóry. Często oznaki te widoczne są już po ukończeniu 20. roku życia. Fotoodmładzanie polecane jest także osobom borykającym się z trądzikiem, rumieniem czy niezbyt głębokimi zmarszczkami. Oczywiście lekarz czy kosmetolog nie wykona zabiegu, jeśli na skórze występuje stan zapalny. Przeciwwskazania do fotoodmładzania to także ciąża, cukrzyca, siniaki czy występowanie zmian skórnych o charakterze nowotworowym. 

Wysuszenie skóry

Jakie efekty uboczne niesie za sobą fotoodmładzanie?Pacjentki, które decydują się na zabieg fotoodmładzania, często skarżą się na suszą i zaczerwioną skórę. Efekt ten utrzymuje się od kilku godzin do nawet kilku dni po zabiegu. Nie musimy się nim jednak specjalnie przejmować. Wysuszenie to normalna reakcja skóry na światło. Niemniej jednak suchości i zaczerwienia nie powinniśmy lekceważyć. Zazwyczaj przed zabiegiem lekarz poinformuje nas o tym, jak pielęgnować skórę. Na ogół wystarczy stosować kremy nawilżające, jednak ważne, aby były to dobrej jakości preparaty o właściwościach leczniczych. Często zwykłe kremy z drogerii zawierają dodatki, które, niestety, mogą zaszkodzić naszej skórze. Dobry krem nawilżający powinien zredukować nie tylko suchość, ale i zaczerwienienie skóry. Powstaje ono bowiem na skutek wysuszenia warstw naskórka. 

Przebarwienia trwałe

Bardzo rzadkim efektem ubocznym fotoodmładzania są przebarwienia trwałe bądź odbarwienia skóry. Niestety, w tym przypadku kremy nawilżające nie pomogą. Dlaczego powstają przebarwienia lub odbarwienia? Winowajcą może być sama siła światła, które okaże się zbyt mocne dla naszej skóry. Często jednak lekarz nie jest w stanie przewidzieć, jak zareaguje skóra na wiązkę światła. Przebarwienie powstaje zwykle w jednym, konkretnym miejscu. Na szczęście nie obejmuje więc całej twarzy. Co istotne, sam zabieg fotoodmładzania powinien być przeprowadzony od 3 do 5 razy. Jeśli już po pierwszym zauważymy, że nasza skóra nie reaguje tak, jak powinna, to kurację należy przerwać. Czasami jednak zdarza się, że przebarwienie pojawia się dopiero po wykonaniu serii zabiegów. Jak sobie pomóc w tym przypadku? Niestety, nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z innych zabiegów medycyny estetycznej. Przedtem jednak musimy skonsultować się z lekarzem i poinformować go o przyczynie powstania przebarwień lub odbarwień skóry.

Pieczenie skóry

Po zabiegu fotoodmładzania może towarzyszyć nam uczucie pieczenia skóry. Występuje ono stosunkowo rzadko, jednak nie możemy go wykluczyć. Pieczenie skóry może być spowodowane jej bardzo głębokim wysuszeniem. Wtedy też pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągania skóry. Niemniej jednak może okazać się, że przyczyną pieczenia jest wystawienie twarzy do słońca krótko po wykonaniu zbiegu. Niestety, opalanie, czy nawet krótka ekspozycja na słońce jest zakazana. Dlatego też jeśli musimy wyjść na zewnątrz, to koniecznie posmarujmy twarz kremem z filtrem. Jeśli tego nie zrobimy, to może pojawić się nieprzyjemne uczucie pieczenia. Owszem, nieco uśmierzy je krem nawilżający. Niemniej jednak najprawdopodobniej nie poradzi sobie z nim do końca.

Nierównomierna powierzchnia skóry

Jeśli zabieg fotoodmładzania przeprowadzony jest nieprawidłowo, to powikłaniem może być również nierównomierna powierzchnia skóry. Efekt ten nie zdarza się często, jednak jest jak najbardziej możliwy. Co ciekawe, nierównomierność skóry pojawia się dopiero po jakimś czasie od przeprowadzenia zabiegu. To zaś sprawia, że nie jesteśmy w stanie przerwać kuracji w odpowiednim momencie, gdy tylko zauważymy niepokojące zmiany.

Nasilenie problemów skórnych

Zabieg fotoodmładzania można przeprowadzić jedynie wtedy, gdy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. W przeciwnym razie może okazać się, że nasze problemy skórne zamiast zniknąć, pogłębią się. Może również dojść do sytuacji, w której wystąpią inne, niekorzystne zmiany skórne. Przykładowo skóra odzyska jędrność, jednak nasili się występujący na twarzy trądzik. Przed wykonaniem zabiegu lekarz powinien dokładnie sprawdzić, czy u danej osoby nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania. Zwykle przeprowadza on krótki wywiad bądź nakazuje pacjentowi wypełnienie ankiety kwalifikującej. Pamiętajmy, aby odpowiadać na pytania zgodnie z prawdą. Od tego zależy nie tylko nasz wygląd, ale i nasze zdrowie.