Co kupuje lombard, co można zastawić?
Usługi

Co kupuje lombard, co można zastawić?

Co kupuje lombard, co można zastawić? Jak działa nowoczesny lombard? Co kupuje lombard? Co trzeba wiedzieć przed pójściem do takiej instytucji? Lombard to cały system handlowy, którego głównym celem jest udzielanie ludności pożyczek pod zastaw cennych rzeczy. Jako zabezpieczenie może być wykorzystywana nie tylko biżuterię i antyki, ale także elementy mieszkania, domy, działki, urządzenia, pojazdy, telefony, laptopy i wiele innych.

Co jest najczęściej przynoszone pod zastaw i do sprzedaży?

Napływ klientów następuje najczęściej w godzinach popołudniowych. Co kupuje lombard? Prowadzi on skup złota, dlatego najczęściej przynoszone są złote przedmioty: pierścionki, łańcuszki, krzyże. W zakresie usług jest również skup telefonów oraz innego sprzętu np. telewizory, monitory, konsole do gier itd. Osoba przynosząca konkretną rzecz pod zastaw, może być obecna podczas wyceny i oceny jej stanu. Po dopełnieniu wszystkich formalności przewidzianych w przepisach, zawierana jest dwustronna umowa, która określa wszystkie niuanse transakcji. A najważniejszy dla klienta jest skup za gotówkę, dzięki czemu, otrzymuje środki od ręki, a firma finansowa (lombard) – zabezpieczenie.

Cechy pożyczki udzielanej pod zastaw

Co kupuje lombard, co można zastawić?Jak wspomniano, powyżej, aby otrzymać pożyczkę pod zastaw w lombardzie, klient musi zapewnić zabezpieczenie. Ale żeby go odebrać, trzeba będzie nie tylko spłacić pożyczoną kwotę, ale także prowizję za przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa. Jego wielkość określana jest w umowie. Jeśli chodzi o biżuterię, którą akceptuje lombard, mogą to być produkty wykonane z metali szlachetnych, a także kamienie o dowolnej wartości finansowej. Przed zawarciem transakcji całe złoto jest dokładnie badane przez rzeczoznawcę, który ocenia jego wartość. Oprócz wyrobów gotowych lombardy przyjmują również, jako zabezpieczenie lub kupują złom ze złota, platyny, srebra, stare monety zawierające rzadkie stopy metali lub kamienie szlachetne.

Dlaczego skupowane jest złoto?

Skup złota i dochód z zastawu biżuterii przynoszą oczywiste dochody lombardowi. Chętnie udzielane są pożyczki pod zastaw za starych monet, metali szlachetnych. Dlaczego? Jeżeli takie przedmioty nie zostaną wykupione nie trzeba będzie długo czekać na ich kupca. Lombard w takiej sytuacji staje się ich właścicielem i są one następnie przedmiotem odsprzedaży innym kupującym. Złoto jest chętnie kupowane przez tą instytucję w różnych formach.

Kupującym może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Po zawarciu transakcji kupujący może rozporządzać biżuterią według własnego uznania: odsprzedać, stopić. Gdzie bardziej opłaca się kupować złoto? Jeśli porówna się ceny zakupu biżuterii w specjalistycznym sklepie i lombardzie, to ten drugi z pewnością wygrywa, dlatego bardziej opłaca się kupować biżuterię i produkty wykonane z metali szlachetnych w tej instytucji.

Odbiór na zabezpieczenie wartościowych rzeczy w lombardzie odbywa się zgodnie z zasadami i regulacjami prawnymi. Dlatego do sfinalizowania transakcji zastawca będzie potrzebował dowodu zakupu. Klienci takich instytucji wiedzą, że w przypadku trudnej sytuacji życiowej, mogą skorzystać nie tylko ze skupu metali szlachetnych, ale również skupu telefonów, sprzętu AGD, RTV itp. Zawsze otrzymują gotówkę, którą mogą przeznaczyć na dowolny cen.

Czy można zastawić smartfon/telefon?

Lombard prowadzi skup smartfonów, dotyczy to praktycznie każdego modelu i konfiguracji, ale koszt zabezpieczenia jest odpowiedni do jego stanu i wartości. Prestiżowe telefony z zaawansowanym sprzętem są droższe. W zależności od danej instytucji klient może otrzymać od 50% do 70% ceny rynkowej urządzenia w formie pożyczki lub może po prostu sprzedać w tym miejscu smartfon lub telefon. Dlatego bardziej opłacalne jest dostarczanie drogich modeli, jako zabezpieczenia. W lombardzie pracownik ogląda telefon i bezpośrednio w obecności klienta ustala wartość.

Na wysokość ceny smartfona wpływają następujące parametry:

  • Aktualna cena rynkowa nowego modelu. Koszt pierwotny jest podstawowym punktem odniesienia w wycenie.
  • Wiek modelu. Przestarzałe smartfony są tańsze niż nowe. Wynika to z zastosowania technologii poprzednich generacji, tańszych komponentów. Ponadto nowe modele chętniej kupowane są na rynku wtórnym.
  • Specyfikacje. Uwzględnia się ilość zainstalowanej pamięci oraz inne elementy wypełnienia. Im bardziej zaawansowany sprzęt wewnątrz urządzenia, tym droższa jego cena rynkowa.
  • Dostępność komponentów. Pożądane jest, aby telefon był wyposażony w ładowarkę i zestaw słuchawkowy. Bez nich telefon będzie tańszy. Dobrze też, jeśli właściciel posiada pudełko i dokumenty.
  • Stan. Zwykle skup smartfonów dotyczy używanych modeli. Im mniej śladów użytkowania na ekranie i obudowie, tym lepiej.

We wszystkich przypadkach urządzenie musi być sprawne. Nawet, jeśli wygląd smartfona mówi o aktywnym użytkowaniu przez właściciela, może zostać przyjęty przez pracownika lombardu. Na ocenę pracownik potrzebuje 5-7 minut. Koszt telefonu i kwota pożyczki za niego są podawane klientom od razu. Jeśli proponowana cena jest satysfakcjonująca, pracownik lombardu zaproponuje zawarcie umowy. Cena jest obliczana zgodnie z podanymi cechami, nie zależy od osobistej opinii rzeczoznawcy. Zastawiając dowolny przedmiot można liczyć na skup za gotówkę, która ratuje w wielu różnych sytuacjach życiowych.