Rehabilitacja neurologiczna - co to jest?
Zdrowie Usługi

Rehabilitacja neurologiczna – co to jest?

Rehabilitacja neurologiczna – co to jest? Pojęcie rehabilitacji jest znane każdemu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że istnieje kilka rodzajów rehabilitacji. Większości znana jest rehabilitacja ortopedyczna. Tymczasem istnieje także rehabilitacja neurologiczna. Jak się okazuje, korzysta z niej bardzo wiele osób. Rehabilitacja neurologiczna może być przeprowadza w ramach oddziału szpitalnego, a także w warunkach ambulatoryjnych. Warto mieć świadomość tego, na czym tego rodzaju pomoc polega i kto powinien z niej skorzystać. Okazuje się, że wskazań do rehabilitacji neurologicznej jest całkiem sporo.

Rehabilitacja neurologiczna – najważniejsze informacje

Rehabilitacja neurologiczna - co to jest?

Jak już zaznaczono na wstępie, rehabilitacja neurologiczna stanowi jeden z rodzajów rehabilitacji. Ciężko jednak w paru słowach zdefiniować pojęcie rehabilitacji neurologicznej. Nie jest to bowiem jedna czynność czy zabieg, a pewien proces terapeutyczny. Celem rehabilitacji neurologicznej jest przede wszystkim poprawa funkcjonowania pacjenta. Skuteczna rehabilitacja sprawia, że pacjentowi zdecydowanie łatwiej funkcjonuje się w społeczeństwie. Wykonywanie codziennych czynności nie sprawia zaś tak dużych trudności. Należy pamiętać o tym, że powinno się formułować zarówno długofalowe, jak i krótkofalowe cele rehabilitacji. Kluczem do sukcesu jest także monitorowanie tego, czy cele są osiągane i w jaki sposób. Trzeba zaznaczyć, że lista wskazań do rehabilitacji neurologicznej jest dość długa. Niestety, nie każdy będzie mógł z rehabilitacji neurologicznej skorzystać. Wiele zależy bowiem od tego, jaki jest stan pacjenta. Jeżeli stan pacjenta jest bardzo zły lub zły, niemożliwe będzie wdrożenie pewnych działań terapeutycznych. Im lepszy jednak stan ogólny pacjenta, tym więcej metod terapeutycznych można będzie zastosować. Trzeba także pamiętać o tym, że efekty rehabilitacji nie pojawią się natychmiast. U niektórych osób pojawią się wcześniej, a u innych nieco później. Wskazana jest więc cierpliwość zarówno pacjentów, jak i jego bliskich.

Jakie są wskazania do rehabilitacji neurologicznej?

Jak wspomniano powyżej, rehabilitacja jest procesem leczniczym, który ma za zadanie poprawić stan ogólny pacjenta. Lista wskazań do rehabilitacji neurologicznej jest dość długa. Najogólniej można by rzecz, iż rehabilitacja neurologiczna jest adresowana przede wszystkim do osób, które cierpią na rożnego rodzaju schorzenia neurologiczne. Wskazaniem będzie więc stwardnienie rozsiane, które jest niestety poważną chorobą. Nie jest ona uleczalna, dlatego można jedynie poprawiać samopoczucie pacjenta. Choroba Parkinsona oraz zespół Downa także stanowią przeciwwskazania do stałej neurologicznej rehabilitacji. Stan po operacji guza mózgu również stanowi wskazanie do podjęcia rehabilitacji. Na tym jednak nie koniec. Ten rodzaj rehabilitacji wskazany jest również wtedy, gdy występują różnego rodzaju polineuropatie, a także niepełnosprawności sprzężone. Rdzeniowy zanik mięśni także wymaga podjęcia odpowiedniego procesu terapeutycznego. Wreszcie, rehabilitacja neurologiczna wskazana jest u osób borykających się z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz z zespołem Browna-Sequarda. Ponadto, działania rehabilitacyjne należy podjąć u osób, które są po udarze. Rehabilitacja poudarowa rozpoczyna się jeszcze w szpitalu. Na szczęście, większości pacjentów rehabilitacja jest w stanie przynieść ulgę. Poprawia się więc ich funkcjonowanie psychiczne, jak i fizyczne.

Zobacz również:

Co jeszcze warto wiedzieć na temat rehabilitacji neurologicznej?

Jak zaznaczono wyżej, rehabilitacja neurologiczna to proces złożony. Istnieje bardzo wiele przeciwwskazań do podjęcia terapii tego rodzaju. Należy mieć świadomość tego, że rehabilitacja musi być prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów. Najlepiej, jeżeli będą posiadać oni odpowiednie doświadczenie. Należy mieć świadomość tego, że rehabilitacja neurologiczna może być wczesna albo przewlekła. Rehabilitant tak dobierze metody leczenia, aby przynieść największą ulgę osobom chorym. Jeżeli potrzebna jest kompleksowa rehabilitacja, zaleca się pobyt w sanatorium. Można również zdecydować się na skorzystanie z rehabilitacji domowej. Najczęściej zaleca się ją pacjentom, którzy wyszli ze szpitala. Rehabilitacja może być prowadzona zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Jeżeli chcemy skorzystać z rehabilitacji w ramach NFZ będziemy jednak potrzebować skierowania. Przyda się również cierpliwość. Na efekty rehabilitacji trzeba będzie poczekać dość długi okres czasu. Jeżeli nie chcemy zbyt długo czekać, należy podjąć rehabilitację prywatną. Niestety, trzeba mieć na uwadze to, że rehabilitacja prywatnie jest dość kosztowna. Jeśli chcemy znaleźć dobrego rehabilitanta, dobrym pomysłem będzie poczytanie opinii o poszczególnych specjalistach. Im więcej tych pozytywnych, tym większe szanse na to, że znaleźliśmy dobrego fachowca. Trzeba unikać korzystania z usług rehabilitantów, którzy posiadają sporo negatywnych opinii. Dobry rehabilitant jest nie tylko uprzejmy, ale i wymagający. Warto o tym pamiętać. Wskazane jest także wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez specjalistę. Rehabilitacja w domu sprawi, że stan naszego zdrowia zdecydowanie szybciej ulegnie poprawie.