Pianka EVA - co to jest?
Technologie Hobby

Pianka EVA – co to jest?

Pianka EVA – co to jest? Pianka EVA to tworzywo sztuczne posiadające określone właściwości, można ją opisać dokładniej, jest to kopolimer etylenu i octanu winylu. Tworzywo jest spienione i posiada budowę zamknięto-komórkową, przy pomocy specjalistycznych urządzeń można je frezować, ciąć lub poddając określonej temperaturze, formować różne kształty. 

Pianka EVA jest wykorzystywana w różnorakich gałęziach przemysłu, od branży obuwniczej, poprzez budownictwo, a kończąc na zabawkach i opakowaniach. Należy do grupy pianek polimerowych, opiniowanych jako miękkie, jej specyficzne cechy to niepodatność na gniecenie i długotrwałe odkształcanie.

Pianka EVA – właściwości

Pianka eva cieszy się na rynku dużą popularnością, posiada charakterystyczne cechy, dzięki którym jej zastosowanie jest powszechne:
 – nienasiąkliwość, zależnie od zastosowanych surowców do produkcji, może być kilka razy lżejsza od wody, co umożliwia jej bardzo dużą wyporność,
 – zachowuje swoje parametry przy dużej różnicy temperatur, nawet od – 40°C do + 75°C, dlatego można ją wykorzystywać do produkcji różnych elementów stosowanych na zewnątrz,
 – nadzwyczajna miękkość i elastyczność w porównaniu do innych tworzyw tego rodzaju,
 – duża łatwość oczyszczania, poza tym nie wymaga stosowania jakichś specjalistycznych preparatów, wystarczy zwykła woda z płynem do mycia naczyń, dlatego chętnie jest wykorzystywana przy tworzeniu zabawek,
 – nie wchodzi w reakcje chemiczne, co pozwala na stosowanie pianki w środowisku, gdzie stosuje się chemikalia i zachodzą różne reakcje chemiczne, np. w laboratorium, trzeba pamiętać, że jedyne reakcje chemiczne w których pianka eva bierze udział to reakcje z preparatami ropopochodnymi, smarami i olejami,
 – łatwe uleganie procesom obróbki, nie tylko przy pomocy termoformowania, ale także za pomocą wszelkiego rodzaju obróbek mechanicznych.

 Pianka Ewa łatwo tez poddaje się koloryzacji, łatwo więc można przy jej pomocy aranżować różne dekoracje w rejonie publicznym.

Zobacz również:

Pianka EVA – zastosowanie

Trudno byłoby wymienić rodzaj wszystkich zastosowań pianki, ale można skupić się na kilku branżach przemysłu i podać jej najważniejsze zastosowanie.
Pianka kreatywna Eva to elastyczne, ozdobne tworzywo służące do indywidualnej kreacji przeróżnych ozdób i przedmiotów użytkowych. Służy do wycinania nożyczkami, dziurkaczem, bądź wycinarką w celu wyodrębnienia pożądanej formy. Pianka kreatywna może być produktem do wykorzystania dla plastyków, można tworzyć z niej stroje cosplay, gadżety reklamowe, podkładki pod myszki i inne akcesoria biurowe.

Przemysł jachtowy wykorzystuje ten rodzaj pianki do produkcji modułów balastowych, osłon dziobów, pływaków, ale głównie stosuje się z niej antypoślizgowe maty, które też jednocześnie łagodzą upadki, pełnia też funkcję termoizolacyjną.

Branża obuwnicza stosuje piankę EVA 10 mm do produkcji obuwia sportowego, ponieważ jest ona bardzo lekka, a to ważna cecha podczas treningów sportowych. Jej główną zaletą jest ochrona stawów ze względu na parametry amortyzujące. Stosuje się z niej głównie wkładki, które odpowiedni dopasowują się do stopy, dzięki czemu można uniknąć wielu otarć, natomiast pianka zastosowana do wykonania podeszwy gwarantuje dużo lepsze wybicie, potrzebne przy wykonywaniu ćwiczeń. Poza obuwiem sportowym pianka jest wykorzystywana do produkcji sandałów i klapek kąpielowych, obuwia trekkingowego, ochraniaczy i kasków, gdzie powlekane są nią pasy, aby nie powodować obtarć. Pianka EVA oprócz doskonałego amortyzowania stóp jest też przyjemna w dotyku, co zapewnia duży komfort jej użytkowania.

Do połączenia trwale dwóch różnych surowców, np. tworzywa sztucznego i szkła może być zastosowana taśma piankowa EVA. Można ją stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ponieważ jest odporna na działanie temperatury i promieni UV wyrównuje nierówne powierzchnie, przy jej pomocy można zawiesić lustro lub umocować szybę. Taśma piankowa charakteryzuje się dużą siłą klejenia, stosuje się ją w budownictwie, poligrafii, motoryzacji oraz reklamie.

Pianka eva wykorzystywana jest w również w branży medycznej, a także w wojsku. Proces rehabilitacji wymaga korzystania z odpowiedniego osprzętu, gdzie właśnie wykorzystywany jest ten surowiec, np. maty rehabilitacyjne czy specjalne piłki i klocki. Wojsko wykorzystuje ochraniacze z pianki, ponieważ mają one właściwości pochłaniania dużej ilości ciepła, poza tym dostępne są w prawie wszystkich gamach kolorystycznych, co jest istotne przy manewrach wojskowych wymagających kamuflaż, np. w lesie albo na pustyni.

Historia pianki eva zaczyna się w 1975 roku, kiedy to amerykańska firma Brooks zastosowała ja po raz pierwszy. Obecnie mimo dostępności innych tworzyw, jej parametry dalej są bezkonkurencyjne, a zastosowanie powszechne. Współczesne wymogi stosowania ekologicznych materiałów powodują, że firmy produkujące ten surowiec również muszą dostosować się do tych zasad. Wersja ekologiczna, produkowana z tworzyw odnawialnych jest już dostępna i wykorzystywana w branży medycznej. Pozostaje tylko upowszechnienie takiego sposobu wytwarzania pianki i dalej może ona być uniwersalnie wykorzystywanym produktem.