Sklep budowlany
Budownictwo Sklepy

Sklep budowlany

Sklep budowlany online – czy warto robić w nim zakupy? Popularność zakupów online rośnie z roku na rok. W sieci chętnie zaopatrujemy się nie tylko w odzież czy w biżuterię, lecz coraz częściej także w produkty niestandardowe. Na fali tego trendu powstało wiele sklepów budowlanych online. Czy warto w nich kupować?

Czym zachęcają sklepy budowlane online?

W sklepach budowlanych online możemy się zaopatrzyć w niemal wszystko, co jest nam potrzebne do budowy nieruchomości bądź przeprowadzenia remontu. Asortyment, jaki oferują, jest naprawdę szeroki. Większość produktów dostępna jest od ręki, choć na niektóre trzeba oczywiście poczekać nieco dłużej. Dotyczy to zwłaszcza rzadziej kupowanych towarów, które czasami trzeba sprowadzić bezpośrednio od producenta. Sklepu budowlane online zachęcają nas dodatkowo atrakcyjnymi cenami, które często są niższe, niż w sklepach stacjonarnych.

Tego typu punkty mogą sobie na nie pozwolić, gdyż nie muszą utrzymywać całej infrastruktury handlowej czy magazynowej. Oczywiście, ich właściciele ponoszą pewne koszty prowadzenia działalności, lecz na ogół nie są one tak wysokie, jak w przypadku punktów stacjonarnych. W sklepach budowlanych działających w sieci zrobimy zakupy w dowolnym momencie, choć oczywiście towar kompletowany jest oraz wysyłany w standardowych godzinach roboczych.

Jak wygląda procedura dostawy?

Sklep budowlany
Sklep budowlany

Wiele wątpliwości wśród klientów budzi sposób dostawy produktów zamówionych w internetowych sklepach budowlanych. W przypadku drobnych zamówień nie ma większych problemów – wysyłka następuje bowiem za pośrednictwem kuriera bądź poczty. Towary dostarczany jest więc w ciągu zaledwie kilku dni. Nieco inaczej wygląda kwestia dostawy dużych zamówień oraz ważących naprawdę sporo towarów.

Tutaj ograniczenia są oczywiste, gdyż firmy kurierskie podają klientom limity wagowe oraz wymiarowe, których należy przestrzegać. W takiej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest odbiór osobisty, jakiego dokonuje klient. Jest on możliwy najczęściej w godzinach porannych oraz popołudniowych, także w weekendy. Odbiór osobisty wiąże się z pewnymi problemami natury logistycznej, jednak jesteśmy w stanie go przeprowadzić, jeśli tylko dysponujemy właściwym pojazdem. Drugim rozwiązaniem jest dostawa, jaką we własnym zakresie przeprowadza właściciel sklepu. Najczęściej określa on zasięg, w którym może dostarczyć zamówione produkty.

Przed finalizacją transakcji musimy szczegółowo zapoznać się z warunkami – czasami doręczenie produktów pod wskazany adres jest dodatkowo płatne. Nie sposób też nie zauważyć, że możliwość zamawiania cięższych czy większych produktów jest ograniczona. Mogą sobie na to pozwolić jedynie klienci, mieszkający w pobliżu siedziby stacjonarnej sklepu.

Sklepu budowlane online – oferta dla firm

Oferta sklepów budowlanych online skierowana jest nie tylko do osób prywatnych, lecz również do firm. Coraz więcej przedsiębiorców proponuje współpracę na korzystnych warunkach, na przykład udzielając atrakcyjnych rabatów. Nawiązanie stałej współpracy znacząco upraszcza również procedury natury formalnej, na przykład w zakresie fakturowania. Przedsiębiorcy mają możliwość składania zamówień z dowolnego miejsca, na przykład z własnego biura. Następnie produkty doręczane są pod wskazany adres bądź zamawiający odbiera je we własnym zakresie, w zależności od ustaleń. Ze względu na różnorodność zamówień, przedsiębiorcy najczęściej zainteresowani są współpracą z lokalnymi firmami, które jednocześnie prowadzą sprzedaż internetową. Takie rozwiązanie jest dla nich nie tylko wygodne, ale również bardzo korzystne, między innymi pod kątem finansowym.

Co z jakością produktów?

Budowa nieruchomości czy przeprowadzenie remontu to bardzo poważne zadanie, wymagające odpowiedniego przygotowania. Obecnie klienci nie zadowalają się już półśrodkami, wybierając wyłącznie produkty najwyższej jakości. Czy takie właśnie znajdziemy w sklepach budowlanych online? Najczęściej oferują one produkty z tak zwanej średniej oraz wyższej półki cenowej. Ich celem jest przede wszystkim trafienie do jak największej liczby klientów, także do grupy z ograniczonym budżetem.

Niemniej jednak w tego rodzaju sklepach na ogół nie znajdziemy już produktów, które charakteryzowałaby niska jakość. Dbają one bowiem  o swoją renomę, zwłaszcza jeśli zależy im dodatkowo na współpracy z firmami. Pamiętajmy jednak, aby dokonując zakupów, zapoznać się ze specyfiką konkretnego produktu. Dotyczy to zwłaszcza asortymentu, który wybieramy po raz pierwszy. Klienci sklepów online mają prawo złożyć reklamację, jeśli produkt nie spełnia oczekiwanych standardów bądź jest wadliwy. Wiąże się to z koniecznością odesłania go wraz z załączeniem formularza reklamacyjnego.

Właściciel sklepu musi się ustosunkować do podanych roszczeń. Klient natomiast może domagać się wymiany towaru bądź zwrotu pieniędzy, w zależności od polityki konkretnego sklepu oraz własnych potrzeb. Zakupy online zawsze związane są z pewnym ryzykiem, także w kontekście towarów budowlanych. Nie zmienia to jednak faktu, iż są wygodną formą kompletowania tego, co potrzebne do remontu lub budowy.