Jak wykonać wiązary dachowe?
Budownictwo

Jak wykonać wiązary dachowe?

Więźba dachowa to konstrukcja nośna wykonana z drewna, która stanowi pomost nad przestrzenią nad pomieszczeniem i podtrzymuje dach. Zaletą kratownicy w porównaniu ze starszymi konstrukcjami, takimi jak krokwie sprzężone, jest to, że zapewnia ona podparcie wzdłużne. Zasadniczo, dach zbudowany na wiązarach jest znacznie bardziej stabilny konstrukcyjnie. Wiązary drewniane są niezbędne do budowy dachu szopy. Oto jak można szybko i prosto wykonać zadaszenie tego typu budynku. Cena wiązarów dachowych nie jest wygórowana, a wiązary kratowe cennik jest stabilny od kilku lat. Jak wykonać wiązary dachowe?

Jak wykonuje się wiązary dachowe?

wiązary kratowe cena KrakówPrzede wszystkim rozmiar dachu będzie zależał od tego, jak duży jest fundament budowanej szopy. Następnie należy rozważyć rzeczywistą konstrukcję kratownic, biorąc pod uwagę nachylenie dachu. W przypadku dachów o większym nachyleniu, jedna strona kratownicy będzie dłuższa niż druga. Jeśli nachylenie dachu jest takie samo, po obu stronach zastosowane zostaną krokwie o takich samych wymiarach. Należy poświęcić trochę czasu na podjęcie decyzji, jak ma wyglądać dach. Następnie należy zmierzyć nachylenie połaci, aby określić dokładne wymiary krokwi dla kratownic. Zdecyduj, ile kratownic jest potrzebnych do podparcia dachu i podwój tę liczbę, aby uzyskać wystarczającą ilość elementów krokwi do konstrukcji kratownicy. Następnie należy użyć pomiarów krokwi, aby wyciąć wymagane długości. Są one cięte z kawałków tarcicy 2×4. Upewnij się, że masz dwie długości krokwi dla każdej budowanej kratownicy. W każdym kawałku krokwi należy wyciąć krawędź pionową. Krawędź pionu zapewni, że elementy krokwi będą do siebie pasować bezbłędnie i utworzą kształt kratownicy. Jest to pomocne przy budowie krokwi do szopy, które są odpowiednio przycięte i dopasowane. Podczas gdy ustaliłeś kąt kratownicy z kawałkami krokwi i przyciąłeś je do wymaganej długości, nadal potrzebują one więcej wsparcia, aby zakończyć konstrukcję. W tym momencie należy wykonać pas dolny. Zostanie on przymocowany do spodniej strony każdego końca krokwi za pomocą prostego kawałka drewna. Użyj tarcicy 2×4 i spionuj krawędzie, aby zapewnić ciasne i stabilne dopasowanie. Wytnij pas dolny dla każdej kratownicy, którą chcesz wykończyć. Do tych cięć można prawdopodobnie użyć dobrej wyrzynarki, jeśli się ją posiada. Kratownice te powinny zostać wycięte z połowy sklejki. Będą one dołączone do góry, jak również dolne krawędzie każdej kratownicy. Pamiętaj, aby wyciąć sześć z tych trójkątnych kratownic dla każdej struktury kratownicy. Powinny one być na tyle długie, aby można je było zamocować na złączach każdej krawędzi krokwi i wyciętego pasa dolnego.

Montaż gotowych elementów

Jak wykonać wiązary dachowe?

Teraz można wreszcie rozpocząć montaż kratownicy. Najlepszym sposobem montażu kratownic jest ułożenie każdej krokwi i pasa dolnego na ziemi w pożądanym kształcie. Weź dwie krokwie i połącz ich wierzchołki w prostopadłym narożniku, który utworzyłeś. Aby to zrobić, należy przybić trójkątne kliny do krokwi. To powinno sprawić, że kawałki krokwi będą dobrze do siebie pasować i tworzyć solidną konstrukcję nośną. Ta praca pójdzie znacznie szybciej, jeśli masz jedną z najlepszych dostępnych gwoździarek. Tańsza z nich będzie się częściej zacinać i zatrzyma Twój postęp. Dodaj kawałek pasa dolnego do otwartego końca krokwi tak, aby był równo z powierzchnią. Stworzyłeś trójkątny kształt, który będzie tworzył konstrukcję kratownicy. Utwórz serię kawałków drewna 1×3, które będą używane jako klocki ograniczające. Można również dodać jeden lub dwa bloki stopu do dolnej części zbudowanego pasa dolnego. Oba bloki stopu będzie służyć do zapewnienia dodatkowej stabilności, gdy umieścisz kratownice na dachu szopy. Teraz możesz przykleić i przybić płytki klinowe do każdego rogu zespołu kratownicy. Dodaj kratownicę do każdego rogu kratownicy i do każdego boku. Pozostaw klej do wyschnięcia i przybij je dla większego bezpieczeństwa. Przygotuj kratownice na dach szopy poprzez umieszczenie każdej kratownicy dołem do fundamentu szopy. Ułatwi to umieszczenie ich w jednym miejscu i wsparcie gwoździami. Konieczne jest, aby mieć kilka pomocnych rąk do umiejscawiania kratownic na dachu szopy. Może to być trudny proces, ponieważ kratownice są trudne do podniesienia. Upewnij się, że masz pomoc przed rozpoczęciem podnoszenia kratownic z miejsca na miejsce. W zależności od tego, jak duża jest Twoja szopa, może trzeba 2-3 dodatkowych osób, aby pomóc. Z pomocą, obrócić kratownice o 180 stopni. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że każda kratownica jest w prawidłowej pozycji. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że każda kratownica jest ustawiona pod kątem 90 stopni do podłoża. Bezpiecznie przymocuj kratownice do szopy. Muszą być bezpieczne dla trwałego użytku. Przytwierdź kratownice w miejscu, aby zabezpieczyć ich stabilność.

Samodzielna praca – sama satysfakcja

Skrupulatna i samodzielna budowa wiązarów dachowych sprawia, że Twoja szopa jest zbudowana bezpiecznie i solidnie. Wiązary dachowe, wraz z dobrym projektem szopy i solidnym fundamentem, zapewniają doskonałą podstawę dachu. Z tych instrukcji, wkrótce będziesz na dobrej drodze do ukończenia całej konstrukcji szopy. Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji. Wiązary kratowe najczęściej stosuje się do konstrukcji budynków przemysłowych, a wiązary dachowe drewniane przy wznoszeniu domów.